הרצאות וסדנאות

עמותת נתיבי רשת מקיימת הרצאות ייחודיות ליצירת התמודדות בריאה ומוגנת עם העולם הווירטואלי.

 

להורדת המודעה להרצאה מקיפה על אתגרים, סיכונים וכלים להתמודדות 

לחץ כאן

להורדת המודעה להרצאה על השפעות בריאותיות ופסיכולוגיות של מסכים על ילדים

לחץ כאן

 

להזמנת הרצאות או סדנאות

לחץ כאן

 

מה חשיבות ההרצאות?

מטרת ההרצאות היא להביא את הציבור למודעות ולהתמודדות עם האתגרים והסיכונים של עולם האינטרנט והסביבה הדיגיטלית. העמותה רואה בהרצאה אמצעי חזק ויעיל לקשר ישיר עם הציבור להעברת מידע חיוני וכלים מעשיים. כהמשך להרצאות ובשל הצורך להתעדכן מעמידה העמותה לרשות הציבור מגוון רחב של כלים וסיוע במצבי מצוקה כגון: מידע המתעדכן באתר, קו חם, ועוד. בנוסף, ההרצאות בקהילות ובמוסדות חינוך מחזקות את ההתמודדות החברתית והמשפחתית.

ההרצאות מבוססות על ניסיון רב שנרכש במשך השנים תוך עריכת מחקרים מעמיקים וניהול אלפי שיחות עם ילדים ובני נוער, הורים, אנשי חינוך, פסיכולוגים, אנשי רוח ומומחים בתחומים השונים. כמו כן נאסף חומר תיעודי רב המתבסס על מחקרים שונים ותיעוד מקרים.

ההרצאות הניתנות על ידי עמותת נתיבי רשת הן ייחודיות ביותר, כיון שהן מתייחסות להיבטים הרחבים ביותר של השימוש בעולם הווירטואלי (כמפורט בהמשך).

 

למי מיועדות ההרצאות?

העמותה מציעה הרצאות שיועברו גם לתלמידים וגם להורים. ההרצאות לתלמידים מועברות לכל הגילאים בעדיפות לחלוקה של שתיים עד שלוש שכבות גיל בהרצאה אחת. בהמשך היום או במועד מאוחר יותר תיערך הרצאה להורים. מומלץ לארגן ערב הורים וילדים שבו יקבלו הילדים פעילויות בזמן ההרצאה להורים, ולבסוף ייפגשו כולם לסיכום משותף. בדרך זו ניתן להבטיח הגעה מקסימלית של הורים ולחזק את החוויה המשותפת סביב הנושא.

 

תוכן ההרצאות

ההרצאות עוסקות בצורך לשמור על איזונים בין השימוש בעולם הווירטואלי לשאר הפעילויות בחיי היומיום, ומתמודדות עם האתגרים והסיכונים בסביבה הדיגיטלית.

ההרצאות בנויות סביב מצגת חווייתית, ומשולבים בהן סיפורים מרתקים מהשטח להמחשת הדברים. בסיום ההרצאות מוקדש זמן לשאלות במליאה או באופן פרטי.

לילדים: ההרצאות מותאמות לגילאים השונים ועוסקות בהשפעות ובסיכונים כמו השפעות על המוח, על הבריאות והשפעות חברתיות; יתרונות וחסרונות במשחקים וירטואליים ורשתות חברתיות; התמודדות עם בריונות ברשת, הטרדות, גניבת זהות ומניעתן; מהי התמכרות וכיצד להימנע ממנה; השפעות הסמארטפונים וכיצד לצמצם השפעות שליליות אפשריות; עולם התוכן חסר הגבולות ברשת עם דגש על תכנים מיניים ופורנוגרפיה (מותאם לגילאים השונים); ההרצאה מסייעת לילדים לפתח תובנות ברמה התרבותית והערכית, הפעלת ביקורת וכיצד לשמור על אורח חיים בריא. 

להורים: נושאי ההרצאה להורים דומים לנושאים המועברים בהרצאה לילדים כדי לאפשר לבני המשפחה שפה משותפת לעבודה בהמשך. להורים ניתן מידע מפורט יותר על הסיכונים ועל הנגישות הקלה אליהם. ההורים מקבלים מידע ועצות מעשיות מדוע חשוב לצמצם את השימוש במכשירים ניידים כגון סמארטפונים, וכיצד לעשות זאת. ההורים מקבלים הדרכה כיצד לדבר עם הילדים ועל מה, כיצד לנהל אורך חיים בריא שבו המחשב משתלב ולא משתלט. כיצד לעשות שימוש בכלים המאפשרים ניהול זמן, תוכן וסינון תכנים, וכיצד להתמודד עם מצבי הטרדה או חשיפה לתכנים מיניים קשים.

במקום הרצאה אחת מקיפה ניתן לבנות סדרת מפגשים ללימוד מעמיק יותר ושיח משותף.

למורים ולמחנכים: ההרצאה כוללת תכנים הדומים לנושאים שהועלו בהרצאה לתלמידים (כמפורט לעיל), כדי שהמורים יכירו את עולם המושגים של הילדים, ויוכלו לדון ולעבד את הנושאים בכיתות. המורים מקבלים רעיונות כיצד לדבר עם ילדים ובאילו נושאים כדאי להתמקד (ניתן לקבל חומרי עזר). למחנכים ניתן דגש על החשיבות באיתור ילדים פגועים, מהם סימני הזיהוי למצבי פגיעה וכיצד לעזור לילדים. ניתנת התייחסות ללימוד המתוקשב וכיצד למנוע שימוש לא ראוי במחשבים, או בטאבלטים בזמן הלימודים. בהרצאה ניתנת התייחסות רחבה כיצד להתמודד עם הסמארטפונים.

במקום הרצאה אחת מקיפה ניתן לבנות סדרת מפגשים ללימוד מעמיק יותר ושיח משותף.

 

סדנאות

ניתן להזמין סדנאות לתלמידים או להורים המתמקדות בנושא אחד או שניים לכל מפגש. הסדנאות נערכות במסגרת כיתתית. רצוי שסדר הישיבה יהיה במעגל, כך שהדיון יעשה פנים אל פנים.

מטרת הסדנא היא לעורר את המשתתפים לחשיבה ולבירור הסוגיות השונות מתוך שיח משותף. המנחה מצד העמותה יציג שאלות ומידע החשובים לדיון. המנחה יעזור לתלמידים להגיע בעצמם לתובנות ומסקנות, אולם עיקר הסדנא הוא תהליך הדיון והבירור .

 

להזמנת הרצאות או סדנאות